piątek, 6 maja 2011

Jak w prosty sposób wyrównać zdjęcie przez filtr korekta obiektywu?

Witajcie. Wieki tu mnie nie było (aż czuję się winna), ale postanowiłam sobie, że to się zmieni. Postaram się być bardziej systematyczna. Trzymajcie za mnie kciuki.
Bardzo często zdarza się (przynajmniej niektórym) robienie zdjęć w sposób bardzo spontaniczny. Nagle trzeba koniecznie "pstryknąć" by nie utracić jakiegoś unikalnego ujęcia, a potem wraca do domu i widzi, że wykonana fotografia  ma pewne wady np jest pod nieco złym kątem, bądź ma inne wady np. obiektywu. Wtedy warto zastosować filtr korekty obiektywu. Ja skupię się na wyrównaniu nieco linii horyzontu pewnego zdjęcia*. Po otwarciu zdjęcia poleceniem Plik - Otwórz [File - Open] można zauważyć niewielką nierówność horyzontu. Aby to wyrównać wybieramy polecenie Filtr - Korekta obiektywu [Filter - Lens Correction] i wykorzystując narzędzie    przeciągamy linię tak wzdłuż horyzontu, albo innego orientacyjnego punktu według którego chcemy wyrównać obrazek.


Jak widać wyprostowaliśmy obrazek, ale powstał kolejny problem, ponieważ jest widoczna pusta przestrzeń wokół obrazka (widoczna na powyższym zdjęciu z prawej strony) aby ją usunąć wystarczy przejść do opcji Niestandardowe [Custom] i korzystając z opcji Skala [Scale] powiększyć minimalnie obrazek.


  Po zamknięciu okna (wciśnięciu OK) powinno się uzyskać powyższy efekt.


*Zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com,  Jego autorem jest użytkownik juicyverve's . Some right reseved 

0 komentarze:

Prześlij komentarz