W dzisiejszym poradniku przedstawię instrukcję jak krok po kroku założyć blog na Blogerze/Blogspocie. Nasza praca będzie się skupiać na kilku aspektach podstawowych (zakładaniu poczty gmail, zakładaniu bloga) oraz opcjach niekoniecznych ale przydatnych (odpowiednich ustawieniach konta i wyborze szablonu).
Zakładanie poczty Gmail
Zakładanie poczty Gmail niczym się nie różni od zakładania kont pocztowych na innych portalach internetowych więc nie powinno sprawić większych problemów. jeśli jednak po raz pierwszy zakłada się skrzynkę to dla niektórych początkujących użytkowników to nie musi być takie proste. W związku z tym poniżej znajduje się krótki filmik jak to zrobić. Jak masz już konto Gmail można pominąć ten krok i przystąpić do zakładania bloga.
Zakładanie bloga
Gdy mamy już utworzone konto Gmail możemy przystąpić do utworzenia bloga. Poniższy filmik twórców serwisu poznajpodcasting.pl świetnie pokazuje jak to zrobić.
Ustawienia bloga
Teraz można już przystąpić do ustawienia bardziej zaawansowanych opcji utworzonego bloga. Nie jest to jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej www (podobnie jak wszystkie pozostałe tematy opisane poniżej) ale pomaga w lepszym dostosowaniu bloga do naszych potrzeb oraz potrzeb internautów nas odwiedzających. Poniższy filmik pochodzący ze strony poznajpodcasting.pl pokazuje jak ustawić przykładowe opcje naszego bloga.
Wybór szablonu niestandardowego
Blogger, oprócz wielu niewątpliwych zalet jakie posiada, ma również pewną wadę, którą jest mały wybór gotowych szablonów. Na szczęście jest możliwość edytowania szablonu na poziomie kodu HTML więc możemy praktycznie bez ograniczeń wpływać na jego wygląd. Można również własnoręcznie opracować szablon, kupić go lub pobrać z jednego z wielu darmowych serwisów z gotowymi projektami. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie pliki typu zdjęcia, buttony, tła stron, powinny znajdować się na jednym z serwisów hostingowych, gdyż blogger nie posiada własnego serwera na pliki a te które są wysyłane przez nas są automatycznie przenoszone do albumu Picasaweb współpracującym z Bloggerem.Chyba najprościej jest wykorzystać jednak gotowy szablon z jednej ze stron www przeznaczonych dla użytkowników Bloggera z gotowymi projektami witryn. Oto parę takich propozycji:
Wgrywanie nowego szablonu


Gdy mamy już gotowy szablon w naszym komputerze możemy przystąpić do jego wgrania.W tym celu wchodzimy na Bloggera i logujemy się wpisując login i hasło, którego używaliśmy przy zakładaniu naszej strony. Następnie powinien się nam pokazać pulpit nawigacyjny bloga, z którego wybieramy Pozycję Układ.

Teraz wybieramy polecenie Edytuj kod html.

Zaznaczamy kwadracik z opcją (nad oknem kodu po prawej) i czekamy na odświeżenie się strony. Przed zmianą szablonu warto się zastanowić czy nie należy zapisać już istniejącego tak na wszelki wypadek. Oczywiście mamy taką możliwość wybierając Pobierz pełny szablon. Przejdźmy do wypełnienia opcji Przekaż szablon z pliku na dysku twardym. Na początek przyciskamy Przeglądaj i wybieramy pobrany wcześniej szablon (jeden plik o rozszerzeniu html lub xhtml). Następnie klikamy Przekaż. Teraz w niektórych blogach może się okazać, że wyświetli się komunikat, że niektóre elementy szablonu mogą zostać utracone. Od naszej decyzji zależy czy będziemy mieć nowy szablon czy nie. Warto pamiętać że w każdej chwili będziemy mogli dodać usunięte elementy do naszego szablonu. O tym jak to zrobić oraz jak zmienić wersję językową naszego szablonu opowiem w jednym z kolejnych poradników.
dzięki za pomoc :)
OdpowiedzUsuńsuper przydatny poradnik...:-)
OdpowiedzUsuńZgadzam się, rewelacyjny poradnik, konkretnie napisany. Mam uwagę co do szablonów niestandardowych, są tam wymienione same zagraniczne strony, warto wspomnieć tutaj o templates4free.pl, strona jest po polsku, są tam świetne szablony na Blogspot i Tumblr.
UsuńJak to dobrze, że tu trafiłam, dziękuję za tak konkretne i pomocne wiadomości :)
OdpowiedzUsuńMargeretko nie ma za co. Przy okazji komentarza informuję, żw powyższy poradnik dotyczy tzw. starego pulpitu nawigacyjnego Bloggera.
OdpowiedzUsuńNie szkodzi, że stary ale i tak bardzo przydatny...dzięki serdeczne :)
OdpowiedzUsuńA jak założyć drugiego bloga? Wydawałoby się, że wystarczy go nazwać, wybrać szablon, kliknąć załóż bloga ale to nie działa a brak jakichkolwiek informacji co robię źle.
OdpowiedzUsuńBegoniu możesz spokojnie korzystać z tego poradnika, ale najpierw powinnaś zrobić jedną prostą rzecz. Teraz wszyscy w domyśle mamy nowy pulpit nawigacyjny i on ma sporo błędów (wiem na swoim doświadczeniu, sama pracuję nad nowym blogiem). Wystarczy przestawić na stary interfejs w tym celu na samej górze strony tam gdzie przynajmniej u mnie jest filmik o wprowadzeniu nowego interfejsu, w prawym górnym rogu obok oznaczenia języka. Wystarczy kliknąć ikonkę i wybrać opcję "Stary interfejs Bloggera" i dodać nowy blog tak samo jak w moim poradniku :)
OdpowiedzUsuńSuper poradnik , chcę zmienić szablon i teraz wiem jak się do tego zabrać , dziękuję ...
OdpowiedzUsuń....., zapomniałam dodać że szukam szablonu świątecznego .
OdpowiedzUsuńSaro życzę powodzenia w poszukiwaniach
OdpowiedzUsuńCzy można założyć bloga bez skrzynki pocztowej gmail?
OdpowiedzUsuńNiestety nie
OdpowiedzUsuńWitam, mam juz konto na bloggerze. Bardzo chciałabym zacząć prowadzić mojego kulinarnego bloga, ktory obecnie funkcjonuje jedynie na facebooku jako fanpage. Proszę o pomoc bo te opcje mnie przerastają i nie wiem jak ustawić by wyglądał ładnie jak u innych. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńDrogi Anonimie. Napisz mi proszę emaila (noweinka@gmail.com) z opisem problemu i adresem bloga. Chętnie pomogę :)
OdpowiedzUsuńAndra, mam o samo, co Anonim i gdybym tylko mogła ruszyć...Pomożesz mi? Bardzo proszę.Serdecznie pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńProszę o adres mailowy to chętnie pomogę :)
UsuńJa mimo że bloga prowadze już rok.. nadal mam mega problemy z ustawieniami.. jeśli ktoś był by tak uprzejmy z pomocą była bym wdzięczna;) blondins8922@wp.pl
OdpowiedzUsuńja mam bloga ale chce zrobić następnego
OdpowiedzUsuńPrzydatny poradnik, dodam jeszcze od siebie, że najpierw warto również sprawdzić pomysł na swojego bloga, dzięki Planerowi słów kluczowych Google, co znacznie ułatwia ustalenie początkowych priorytetów bloga :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Dziękuję za pomoc, właśnie założyłam bloga. Czy mógłby ktoś go ocenić? Co prawda nie mam dużo postów, ale zawsze to coś :) kariogameplay.blogspot.com
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne :D zapraszam na swojego bloga :) http://fashionandbeautykt.blogspot.com/
OdpowiedzUsuńBardzo mi się podoba to, że tak przejrzyście stworzony został ten wpis. Ładnie wszystkie kroki po kolei, przydatne dla nowych osób w sieci
OdpowiedzUsuńWarto także zapoznac się z zagadnieniem związanym z pozycjonowaniem naszego bloga, tutaj znajdziecie szczegóły na ten temat https://foxstrategy.pl/pozycjonowanie-stron-www/. Na samym etapie tworzenia bloga nalezy zwrócić uwagę na optymalizację witryny.
OdpowiedzUsuńWiele szybciej można założyć bloga na wordpressie, jest on także łatwiejszy w prowadzeniu. Dodatkowo posiada o wiele więcej wtyczek w tym np. yoast seo który przyda nam się gdybyśmy w przyszłości chcieli prowadzić kampanię google adwords oraz pozycjonowanie, gdzie optymalizacja jest wymagana.
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisany artykuł.
OdpowiedzUsuńJa akurat nie zakładałem nigdy bloga na tej platformie gdyż mam go u siebie na stronie firmowej. Teraz moim celem jest jego pozycjonowanie i w tym kierunku się uczę. Bardzo fajnie o audycie strony i linkach zostało napisane w https://www.zgred.pl/audyt-pozycjonowania-oraz-linkow/ więc ja chcę akurat takie coś teraz u siebie zrobić.
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.
OdpowiedzUsuńTaka wiedza może mi się przydać. Cały Twój blog jest bardzo interesujący, więc mam nadzieje, że dodasz jeszcze jakiś wpis.
OdpowiedzUsuńZałożenie bloga to nie wszystko. Ważne jest to, aby odpowiednio go wypromować i rozreklamować. W tym celu najlepiej postawić na pozycjonowanie, a także na reklamę na Facebooku, o której więcej poczytacie tu: https://www.damaztorebka.pl/jak-wykorzystywac-facebooka-w-dzialaniach-marketingowych/ .
OdpowiedzUsuńLepiej korzystać z innych platform - darmowe nie są tak dobre jak np. dedykowane https://www.aptusshop.pl/
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Same ciekawe informacje
OdpowiedzUsuńŚwietny tekst z przydanymi informacjami
OdpowiedzUsuńWartościowe treści
OdpowiedzUsuńNa prawdę przydatne wskazówki, warto z nich skorzystać przy zakładaniu bloga.
OdpowiedzUsuńCiekawie napisane, warto przeczytać, bo wskazówki mogą się na prawdę przydać.
OdpowiedzUsuńświetny blog i ciekawe treści.
OdpowiedzUsuńWarto też zdecydować się na pozycjonowanie. A jeśli chodzi o kwestię umowy, warto sprawdzić https://www.grupa-icea.pl/co-powinna-zawierac-umowa-o-pozycjonowanie/
OdpowiedzUsuńPomocne wskazówki
OdpowiedzUsuńFajnie opisany temat
OdpowiedzUsuńFajnie opisane, dzięki !
OdpowiedzUsuńFajnie wszystko opisane !
OdpowiedzUsuńSuper, dzięki za parę dobrych rad jak się za to zabrać!
OdpowiedzUsuńprawda
UsuńŚwietny wpis, czekam na więcej :)
OdpowiedzUsuńhttps://www.credly.com/users/motole-motole/badges
https://www.credly.com/users/motole-motole/badges
UsuńDokładnie takich informacji potrzebowałam. Świetny jest ten tekst.
OdpowiedzUsuńBardzo pomocne wskazówki ułatwiające założenie bloga przez osoby niedoświadczone w temacie.
OdpowiedzUsuńJest to z pewnością bardzo fajna podpowiedź i będzie pomocna dla wielu początkujących osób.
OdpowiedzUsuńWszystkie informacje jak najbardziej pomocne!
OdpowiedzUsuńsuper artykuł
OdpowiedzUsuńBloga warto założyć gdy zadajemy sobie pytanie, gdzie się reklamować ponieważ blog to świetny sposób aby przedstawić swoją stronę, pomysły, umiejętności, porady itp. Możemy dzięki założeniu bloga przedstawić się szerszemu gronu osób.,
OdpowiedzUsuń